SSRM-600A55
Home > All Products > Relays > Solid State Relays
SSRM-600A55
SSRM-600A55
Part Number
SSRM-600A55
Description
SSR RELAY SPST-NO 55A 48-660V
Data sheet
SSRM-600A55.pdf
Delivery Services
SSRM-600A55
Comments
    SSRM-600A55 Specifications
    SeriesSSRM
    RoHSRoHS
    CircuitSPST-NO (1 Form A)
    Output TypeAC
    Part StatusActive
    Load Current55 A
    Mounting TypeDIN Rail
    Package / CaseSSR with Integrated Heat Sink
    Voltage - Load48 V ~ 660 V
    Voltage - Input90 ~ 140VAC