V07X250E
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Varistors, MOVs
V07X250E
V07X250E
Part Number
V07X250E
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 390V 2.5KA DISC 9MM
Data sheet
V07X250E.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
V07X250E
Comments
    V07X250E Specifications
    SeriesXtreme Varistor
    RoHSRoHS
    Energy38J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 7mm
    Current - Surge2.5 kA
    Maximum AC Volts250 V
    Maximum DC Volts320 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)429 V
    Varistor Voltage (Min)351 V
    Varistor Voltage (Typ)390 V
    Capacitance @ Frequency160 pF @ 1 kHz