V100ZC4PX2855
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Varistors, MOVs
V100ZC4PX2855
V100ZC4PX2855
Part Number
V100ZC4PX2855
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 100V 2.5KA DISC 10MM
Data sheet
V100ZC4PX2855.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
V100ZC4PX2855
Comments
    V100ZC4PX2855 Specifications
    SeriesZC
    RoHSRoHS
    Energy10J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 10mm
    Current - Surge2.5 kA
    Maximum AC Volts60 V
    Maximum DC Volts81 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)110 V
    Varistor Voltage (Min)90 V
    Varistor Voltage (Typ)100 V
    Capacitance @ Frequency1200 pF @ 1 MHz