V130LC5PX2855
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Varistors, MOVs
V130LC5PX2855
V130LC5PX2855
Part Number
V130LC5PX2855
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 205V 2.5KA DISC 10MM
Data sheet
V130LC5PX2855.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
V130LC5PX2855
Comments
    V130LC5PX2855 Specifications
    SeriesLC
    RoHSRoHS
    Energy20J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 10mm
    Current - Surge2.5 kA
    Maximum AC Volts130 V
    Maximum DC Volts175 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)225.5 V
    Varistor Voltage (Min)184.5 V
    Varistor Voltage (Typ)205 V
    Capacitance @ Frequency450 pF @ 1 MHz