V140LU10CP
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Varistors, MOVs
V140LU10CP
V140LU10CP
Part Number
V140LU10CP
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 220V 6.5KA DISC 14MM
Data sheet
V140LU10CP.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
V140LU10CP
Comments
    V140LU10CP Specifications
    SeriesC-III
    RoHSRoHS
    Energy90J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 14mm
    Current - Surge6.5 kA
    Maximum AC Volts140 V
    Maximum DC Volts-
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)242 V
    Varistor Voltage (Min)198 V
    Varistor Voltage (Typ)220 V
    Capacitance @ Frequency80 pF @ 1 MHz