V14H11PL2T
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Varistors, MOVs
V14H11PL2T
V14H11PL2T
Part Number
V14H11PL2T
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 18V 3KA DISC 14MM
Data sheet
V14H11PL2T.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
V14H11PL2T
Comments
    V14H11PL2T Specifications
    SeriesHMOV™
    RoHSRoHS
    Energy8.0J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 14mm
    Current - Surge3 kA
    Maximum AC Volts11 V
    Maximum DC Volts14 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)19.8 V
    Varistor Voltage (Min)16.2 V
    Varistor Voltage (Typ)18 V