V14H130PL1A
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Varistors, MOVs
V14H130PL1A
V14H130PL1A
Part Number
V14H130PL1A
Description
VARISTOR 205V 6.5KA DISC 14MM
Data sheet
V14H130PL1A.pdf
Delivery Services
V14H130PL1A
Comments
    V14H130PL1A Specifications
    SeriesHMOV™
    RoHSRoHS
    Energy60J
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 14mm
    Current - Surge6.5 kA
    Maximum AC Volts130 V
    Maximum DC Volts170 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)225.5 V
    Varistor Voltage (Min)184.5 V
    Varistor Voltage (Typ)205 V
    Capacitance @ Frequency1000 pF @ 1 MHz