V180ZS05P
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Varistors, MOVs
V180ZS05P
V180ZS05P
Part Number
V180ZS05P
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 180V 400A DISC 5MM
Data sheet
V180ZS05P.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
V180ZS05P
Comments
    V180ZS05P Specifications
    SeriesZS
    RoHSRoHS
    Energy5.0J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 5mm
    Current - Surge400 A
    Maximum AC Volts110 V
    Maximum DC Volts153 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)198 V
    Varistor Voltage (Min)162 V
    Varistor Voltage (Typ)180 V
    Capacitance @ Frequency100 pF @ 1 MHz