V18ZS40P
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Varistors, MOVs
V18ZS40P
V18ZS40P
Part Number
V18ZS40P
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 18V 2KA DISC 20MM
Data sheet
V18ZS40P.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
V18ZS40P
Comments
    V18ZS40P Specifications
    SeriesZS
    RoHSRoHS
    Energy80J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge2 kA
    Maximum AC Volts10 V
    Maximum DC Volts14 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)19.8 V
    Varistor Voltage (Min)16.2 V
    Varistor Voltage (Typ)18 V
    Capacitance @ Frequency22000 pF @ 1 MHz