V20E140PL1B7
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Varistors, MOVs
V20E140PL1B7
V20E140PL1B7
Part Number
V20E140PL1B7
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 220V 10KA DISC 20MM
Data sheet
V20E140PL1B7.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
V20E140PL1B7
Comments
    V20E140PL1B7 Specifications
    SeriesUltraMOV™
    RoHSRoHS
    Energy110J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge10 kA
    Maximum AC Volts140 V
    Maximum DC Volts180 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)242 V
    Varistor Voltage (Min)198 V
    Varistor Voltage (Typ)220 V
    Capacitance @ Frequency1750 pF @ 1 MHz