V250LU40AP
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Varistors, MOVs
V250LU40AP
V250LU40AP
Part Number
V250LU40AP
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 390V 6.5KA DISC 20MM
Data sheet
V250LU40AP.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
V250LU40AP
Comments
    V250LU40AP Specifications
    SeriesLU
    RoHSRoHS
    Energy130J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge6.5 kA
    Maximum AC Volts250 V
    Maximum DC Volts330 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)429 V
    Varistor Voltage (Min)351 V
    Varistor Voltage (Typ)390 V
    Capacitance @ Frequency1000 pF @ 1 MHz