V33ZC05PX2855
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Varistors, MOVs
V33ZC05PX2855
V33ZC05PX2855
Part Number
V33ZC05PX2855
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 33V 100A DISC 5MM
Data sheet
V33ZC05PX2855.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
V33ZC05PX2855
Comments
    V33ZC05PX2855 Specifications
    SeriesZC
    RoHSRoHS
    Energy0.30J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 5mm
    Current - Surge100 A
    Maximum AC Volts20 V
    Maximum DC Volts26 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)36.3 V
    Varistor Voltage (Min)29.7 V
    Varistor Voltage (Typ)33 V
    Capacitance @ Frequency790 pF @ 1 MHz