V33ZS20P
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Varistors, MOVs
V33ZS20P
V33ZS20P
Part Number
V33ZS20P
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 33V 2KA DISC 20MM
Data sheet
V33ZS20P.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
V33ZS20P
Comments
    V33ZS20P Specifications
    SeriesZS
    RoHSRoHS
    Energy18J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge2 kA
    Maximum AC Volts20 V
    Maximum DC Volts26 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)36.3 V
    Varistor Voltage (Min)29.7 V
    Varistor Voltage (Typ)33 V
    Capacitance @ Frequency13000 pF @ 1 MHz