VDRS10P230TSE
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Varistors, MOVs
VDRS10P230TSE
VDRS10P230TSE
Part Number
VDRS10P230TSE
Manufacturer
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Description
VARISTOR 360V 2.5KA DISC 12MM
Data sheet
VDRS10P230TSE.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
VDRS10P230TSE
Comments
    VDRS10P230TSE Specifications
    SeriesVDRS
    RoHSRoHS
    Energy54J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 12mm
    Current - Surge2.5 kA
    Maximum AC Volts230 V
    Maximum DC Volts300 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Varistor Voltage (Max)396 V
    Varistor Voltage (Min)324 V
    Varistor Voltage (Typ)360 V
    Capacitance @ Frequency320 pF @ 1 kHz