T52M1107M035C0070
Home > All Products > Capacitors > Tantalum - Polymer Capacitors
T52M1107M035C0070
T52M1107M035C0070
Part Number
T52M1107M035C0070
Manufacturer
Description
T52M1107M035C0070
Data sheet
T52M1107M035C0070.pdf
Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Delivery Services
T52M1107M035C0070
Comments
    T52M1107M035C0070 Specifications
    SeriesvPolyTan™ T52
    RoHSRoHS
    TypeMolded
    Ratings-
    FeaturesGeneral Purpose
    Tolerance±20%
    Capacitance100 µF
    Part StatusActive
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case2924 (7361 Metric)
    Voltage - Rated35 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.287" L x 0.236" W (7.30mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Manufacturer Size CodeM1
    ESR (Equivalent Series Resistance)70mOhm @ 100kHz