T540B107M003CH87107610
Home > All Products > Capacitors > Tantalum - Polymer Capacitors
T540B107M003CH87107610
T540B107M003CH87107610
Part Number
T540B107M003CH87107610
Description
CAP TANT POLY 100UF 3V 1411
Data sheet
T540B107M003CH87107610.pdf
Delivery Services
T540B107M003CH87107610
Comments
    T540B107M003CH87107610 Specifications
    FeaturesHigh Reliability
    Tolerance±20%
    Capacitance100 µF
    Package / Case1411 (3528 Metric)
    Voltage - Rated3 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Manufacturer Size CodeB
    ESR (Equivalent Series Resistance)80mOhm @ 100kHz