T540D336M020BH8705
Home > All Products > Capacitors > Tantalum - Polymer Capacitors
T540D336M020BH8705
T540D336M020BH8705
Part Number
T540D336M020BH8705
Description
CAP TANT POLY 33UF 20V 2917
Data sheet
T540D336M020BH8705.pdf
Delivery Services
T540D336M020BH8705
Comments
    T540D336M020BH8705 Specifications
    FeaturesHigh Reliability
    Tolerance±20%
    Capacitance33 µF
    Package / Case2917 (7343 Metric)
    Voltage - Rated20 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Manufacturer Size CodeD
    ESR (Equivalent Series Resistance)100mOhm @ 100kHz