T540D477M004BH8710WAFL
Home > All Products > Capacitors > Tantalum - Polymer Capacitors
T540D477M004BH8710WAFL
T540D477M004BH8710WAFL
Part Number
T540D477M004BH8710WAFL
Description
CAP TANT POLY 470UF 4V 2917
Data sheet
T540D477M004BH8710WAFL.pdf
Delivery Services
T540D477M004BH8710WAFL
Comments
    T540D477M004BH8710WAFL Specifications
    FeaturesHigh Reliability
    Tolerance±20%
    Capacitance470 µF
    Package / Case2917 (7343 Metric)
    Voltage - Rated4 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Manufacturer Size CodeD
    ESR (Equivalent Series Resistance)40mOhm @ 100kHz