T540D687M2R5DH8505WAFL
Home > All Products > Capacitors > Tantalum - Polymer Capacitors
T540D687M2R5DH8505WAFL
T540D687M2R5DH8505WAFL
Part Number
T540D687M2R5DH8505WAFL
Manufacturer
KEMET
Description
CAP TANT POLY 680UF 2.5V 2917
Data sheet
T540D687M2R5DH8505WAFL.pdf
Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Delivery Services
T540D687M2R5DH8505WAFL
Comments
    T540D687M2R5DH8505WAFL Specifications
    SeriesKO-CAP® T540
    RoHSRoHS
    TypeMolded
    RatingsCOTS
    FeaturesHigh Reliability
    Tolerance±20%
    Capacitance680 µF
    Part StatusActive
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case2917 (7343 Metric)
    Voltage - Rated2.5 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Manufacturer Size CodeD
    ESR (Equivalent Series Resistance)40mOhm @ 100kHz