T541X108M003CH8505
Home > All Products > Capacitors > Tantalum - Polymer Capacitors
T541X108M003CH8505
T541X108M003CH8505
Part Number
T541X108M003CH8505
Description
CAP TANT POLY 1000UF 3V 2917
Data sheet
T541X108M003CH8505.pdf
Delivery Services
T541X108M003CH8505
Comments
    T541X108M003CH8505 Specifications
    FeaturesHigh Reliability
    Tolerance±20%
    Capacitance1000 µF
    Package / Case2917 (7343 Metric)
    Voltage - Rated3 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Manufacturer Size CodeX
    ESR (Equivalent Series Resistance)12mOhm @ 100kHz