T541X476K030BH8510
Home > All Products > Capacitors > Tantalum - Polymer Capacitors
T541X476K030BH8510
T541X476K030BH8510
Part Number
T541X476K030BH8510
Description
CAP TANT POLY 47UF 30V 2917
Data sheet
T541X476K030BH8510.pdf
Delivery Services
T541X476K030BH8510
Comments
    T541X476K030BH8510 Specifications
    FeaturesHigh Reliability
    Tolerance±10%
    Capacitance47 µF
    Package / Case2917 (7343 Metric)
    Voltage - Rated30 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Manufacturer Size CodeX
    ESR (Equivalent Series Resistance)50mOhm @ 100kHz