T541X477M006AT8605
Home > All Products > Capacitors > Tantalum - Polymer Capacitors
T541X477M006AT8605
T541X477M006AT8605
Part Number
T541X477M006AT8605
Description
CAP TANT POLY 470UF 6.3V 2917
Data sheet
T541X477M006AT8605.pdf
Delivery Services
T541X477M006AT8605
Comments
    T541X477M006AT8605 Specifications
    FeaturesHigh Reliability
    Tolerance±20%
    Capacitance470 µF
    Package / Case2917 (7343 Metric)
    Voltage - Rated6.3 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 125°C
    Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Manufacturer Size CodeX
    ESR (Equivalent Series Resistance)12mOhm @ 100kHz