T543H108K006AHW055D100
Home > All Products > Capacitors > Tantalum - Polymer Capacitors
T543H108K006AHW055D100
T543H108K006AHW055D100
Part Number
T543H108K006AHW055D100
Manufacturer
KEMET
Description
CAP TANT POLY 1000UF 6.3V 2924
Data sheet
T543H108K006AHW055D100.pdf
Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Delivery Services
T543H108K006AHW055D100
Comments
    T543H108K006AHW055D100 Specifications
    SeriesKO-CAP® T543
    RoHSRoHS
    TypeMolded
    RatingsCOTS
    FeaturesHigh Reliability
    Tolerance±10%
    Capacitance1000 µF
    Part StatusActive
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case2924 (7360 Metric)
    Voltage - Rated6.3 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.287" L x 0.236" W (7.30mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Manufacturer Size CodeH
    ESR (Equivalent Series Resistance)55mOhm @ 100kHz