T543X158M003AHW008D100
Home > All Products > Capacitors > Tantalum - Polymer Capacitors
T543X158M003AHW008D100
T543X158M003AHW008D100
Part Number
T543X158M003AHW008D100
Manufacturer
KEMET
Description
CAP TANT POLY 1500UF 3V 2917
Data sheet
T543X158M003AHW008D100.pdf
Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Delivery Services
T543X158M003AHW008D100
Comments
    T543X158M003AHW008D100 Specifications
    SeriesKO-CAP® T543
    RoHSRoHS
    TypeMolded
    RatingsCOTS
    FeaturesHigh Reliability
    Tolerance±20%
    Capacitance1500 µF
    Part StatusActive
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case2917 (7343 Metric)
    Voltage - Rated3 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Manufacturer Size CodeX
    ESR (Equivalent Series Resistance)8mOhm @ 100kHz