TCJK476M006R0400E
Home > All Products > Capacitors > Tantalum - Polymer Capacitors
TCJK476M006R0400E
TCJK476M006R0400E
Part Number
TCJK476M006R0400E
Manufacturer
Description
CAP TANT POLY 47UF 6.3V 1206
Data sheet
TCJK476M006R0400E.pdf
Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Delivery Services
TCJK476M006R0400E
Comments
    TCJK476M006R0400E Specifications
    SeriesTCJ
    RoHSRoHS
    TypeMolded
    Ratings-
    FeaturesGeneral Purpose
    Tolerance±20%
    Capacitance47 µF
    Part StatusActive
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Voltage - Rated6.3 V
    Lifetime @ Temp#2000 Hrs @ 105°C
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Manufacturer Size CodeK
    ESR (Equivalent Series Resistance)400mOhm @ 100kHz