T37038-11-0
Home > All Products > Connectors, Interconnects > Terminal Blocks - Barrier Blocks
T37038-11-0
T37038-11-0
Part Number
T37038-11-0
Manufacturer
Curtis Industries
Description
CONN BARRIER STRP 11CIRC 0.375"
Data sheet
T37038-11-0.pdf
Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Delivery Services
T37038-11-0
Comments
    T37038-11-0 Specifications
    Series37000
    RoHSRoHS
    Color-
    Pitch0.375" (9.53mm)
    FeaturesFlange
    Wire Gauge12-22 AWG
    Part StatusActive
    Barrier Type3 Wall (Tri)
    Number of Rows1
    Voltage Rating300V
    Top TerminationScrews with Captive Plate
    Bottom TerminationQuick Connect (0.110")
    Number of Circuits11
    Terminal Block TypeBarrier Block
    Current Rating (Amps)20A