T37138-11-0
Home > All Products > Connectors, Interconnects > Terminal Blocks - Barrier Blocks
T37138-11-0
T37138-11-0
Part Number
T37138-11-0
Manufacturer
Curtis Industries
Description
CONN BARRIER STRP 11CIRC 0.375"
Data sheet
T37138-11-0.pdf
Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Delivery Services
T37138-11-0
Comments
    T37138-11-0 Specifications
    Series37000
    RoHSRoHS
    Color-
    Pitch0.375" (9.53mm)
    Features-
    Wire Gauge12-22 AWG
    Part StatusActive
    Barrier Type3 Wall (Tri)
    Number of Rows1
    Voltage Rating300V
    Top TerminationScrews with Captive Plate
    Bottom TerminationQuick Connect (0.110")
    Number of Circuits11
    Terminal Block TypeBarrier Block
    Current Rating (Amps)20A