T38038-11-0
Home > All Products > Connectors, Interconnects > Terminal Blocks - Barrier Blocks
T38038-11-0
T38038-11-0
Part Number
T38038-11-0
Manufacturer
Curtis Industries
Description
CONN BARRIER STRP 11CIRC 0.375"
Data sheet
T38038-11-0.pdf
Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Delivery Services
T38038-11-0
Comments
    T38038-11-0 Specifications
    Series38000
    RoHSRoHS
    Color-
    Pitch0.375" (9.53mm)
    FeaturesFlange
    Wire Gauge12-22 AWG
    Part StatusActive
    Barrier Type2 Wall (Dual)
    Number of Rows1
    Voltage Rating300V
    Top TerminationScrews with Captive Plate
    Bottom TerminationQuick Connect (0.110")
    Number of Circuits11
    Terminal Block TypeBarrier Block
    Current Rating (Amps)20A