T38230-11-0
Home > All Products > Connectors, Interconnects > Terminal Blocks - Barrier Blocks
T38230-11-0
T38230-11-0
Part Number
T38230-11-0
Manufacturer
Curtis Industries
Description
CONN BARRIER STRP 11CIRC 0.375"
Data sheet
T38230-11-0.pdf
Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Delivery Services
T38230-11-0
Comments
    T38230-11-0 Specifications
    Series38000
    RoHSRoHS
    Color-
    Pitch0.375" (9.53mm)
    FeaturesFlange
    Wire Gauge12-22 AWG
    Part StatusActive
    Barrier Type2 Wall (Dual)
    Number of Rows1
    Voltage Rating300V
    Top TerminationScrews
    Bottom TerminationQuick Connect (0.110"), Insulated
    Number of Circuits11
    Terminal Block TypeBarrier Block
    Current Rating (Amps)20A