T38231-11-0
Home > All Products > Connectors, Interconnects > Terminal Blocks - Barrier Blocks
T38231-11-0
T38231-11-0
Part Number
T38231-11-0
Description
CONN BARRIER STRP 11CIRC 0.375"
Data sheet
T38231-11-0.pdf
Delivery Services
T38231-11-0
Comments
    T38231-11-0 Specifications
    Color-
    Pitch0.375" (9.53mm)
    Number of Rows1
    Voltage Rating300V
    Top TerminationScrews with Captive Plate
    Bottom TerminationQuick Connect (0.110"), Insulated
    Number of Circuits11
    Terminal Block TypeBarrier Block
    Current Rating (Amps)20A