T38331-11-0
Home > All Products > Connectors, Interconnects > Terminal Blocks - Barrier Blocks
T38331-11-0
T38331-11-0
Part Number
T38331-11-0
Manufacturer
Curtis Industries
Description
CONN BARRIER STRP 11CIRC 0.375"
Data sheet
T38331-11-0.pdf
Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Delivery Services
T38331-11-0
Comments
    T38331-11-0 Specifications
    Series38000
    RoHSRoHS
    Color-
    Pitch0.375" (9.53mm)
    Features-
    Wire Gauge12-22 AWG
    Part StatusActive
    Barrier Type2 Wall (Dual)
    Number of Rows1
    Voltage Rating300V
    Top TerminationScrews with Captive Plate
    Bottom TerminationQuick Connect (0.110"), Insulated
    Number of Circuits11
    Terminal Block TypeBarrier Block
    Current Rating (Amps)20A