04023J1R0PBWTR
Home > All Products > Capacitors > Thin Film Capacitors
04023J1R0PBWTR
04023J1R0PBWTR
Part Number
04023J1R0PBWTR
Manufacturer
Description
CAP THIN FILM 1PF 25V 0402
Data sheet
04023J1R0PBWTR.pdf
Category
Thin Film Capacitors
Delivery Services
04023J1R0PBWTR
Comments
    04023J1R0PBWTR Specifications
    SeriesAccu-P®
    RoHSRoHS
    FeaturesRF, High Q, Low Loss
    Tolerance±0.02pF
    Capacitance1 pF
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Voltage - Rated25 V
    Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
    Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C