04023J1R7ABWTR
Home > All Products > Capacitors > Thin Film Capacitors
04023J1R7ABWTR
04023J1R7ABWTR
Part Number
04023J1R7ABWTR
Manufacturer
Description
CAP THIN FILM 1.7PF 25V 0402
Data sheet
04023J1R7ABWTR.pdf
Category
Thin Film Capacitors
Delivery Services
04023J1R7ABWTR
Comments
    04023J1R7ABWTR Specifications
    SeriesAccu-P®
    RoHSRoHS
    FeaturesRF, High Q, Low Loss
    Tolerance±0.05pF
    Capacitance1.7 pF
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Voltage - Rated25 V
    Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
    Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C