0402YK8R2CBWTR
Home > All Products > Capacitors > Thin Film Capacitors
0402YK8R2CBWTR
0402YK8R2CBWTR
Part Number
0402YK8R2CBWTR
Manufacturer
Description
CAP THIN FILM 8.2PF 16V 0402
Data sheet
0402YK8R2CBWTR.pdf
Category
Thin Film Capacitors
Delivery Services
0402YK8R2CBWTR
Comments
    0402YK8R2CBWTR Specifications
    SeriesAccu-P®
    RoHSRoHS
    FeaturesRF, High Q, Low Loss
    Tolerance±0.25pF
    Capacitance8.2 pF
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Voltage - Rated16 V
    Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
    Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C