0402ZJ1R5BBWTR
Home > All Products > Capacitors > Thin Film Capacitors
0402ZJ1R5BBWTR
0402ZJ1R5BBWTR
Part Number
0402ZJ1R5BBWTR
Manufacturer
Description
CAP THIN FILM 1.5PF 10V 0402
Data sheet
0402ZJ1R5BBWTR.pdf
Category
Thin Film Capacitors
Delivery Services
0402ZJ1R5BBWTR
Comments
    0402ZJ1R5BBWTR Specifications
    SeriesAccu-P®
    RoHSRoHS
    FeaturesRF, High Q, Low Loss
    Tolerance±0.1pF
    Capacitance1.5 pF
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Voltage - Rated10 V
    Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
    Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C