102A1K000B
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
102A1K000B
102A1K000B
Part Number
102A1K000B
Description
RES 1K OHM 0.1% 1/10W AXIAL
Data sheet
102A1K000B.pdf
Delivery Services
102A1K000B
Comments
    102A1K000B Specifications
    Tolerance±0.1%
    Resistance1 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.1W, 1/10W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.311" Dia x 2.126" L (7.90mm x 54.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 230°C