102A200K0F
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
102A200K0F
102A200K0F
Part Number
102A200K0F
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 200K OHM 0.1% 1/10W AXIAL
Data sheet
102A200K0F.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
102A200K0F
Comments
    102A200K0F Specifications
    Series100
    RoHSRoHS
    FeaturesHigh Voltage, Moisture Resistant, Non-Inductive
    Tolerance±0.1%
    Resistance200 kOhms
    CompositionCeramic
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.1W, 1/10W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.311" Dia x 2.126" L (7.90mm x 54.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 230°C