102AS500KDS
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
102AS500KDS
102AS500KDS
Part Number
102AS500KDS
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 50 OHM 10% 5W AXIAL
Data sheet
102AS500KDS.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
102AS500KDS
Comments
    102AS500KDS Specifications
    Series100
    RoHSRoHS
    FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
    Tolerance±10%
    Resistance50 Ohms
    CompositionCeramic
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)5W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.311" Dia x 2.126" L (7.90mm x 54.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 230°C