104BA363KDS
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
104BA363KDS
104BA363KDS
Part Number
104BA363KDS
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 36K OHM 10% 7W AXIAL
Data sheet
104BA363KDS.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
104BA363KDS
Comments
    104BA363KDS Specifications
    Series100
    RoHSRoHS
    FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
    Tolerance±10%
    Resistance36 kOhms
    CompositionCeramic
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)7W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.311" Dia x 4.126" L (7.90mm x 104.80mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 230°C