105A73R20T
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
105A73R20T
105A73R20T
Part Number
105A73R20T
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 73.2 OHM 0.01% 1/8W AXIAL
Data sheet
105A73R20T.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
105A73R20T
Comments
    105A73R20T Specifications
    Series10
    RoHSRoHS
    FeaturesCurrent Sense
    Tolerance±0.01%
    Resistance73.2 Ohms
    CompositionMetal Element
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.125W, 1/8W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension-
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 200°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±50ppm/°C