106BA753KDS
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
106BA753KDS
106BA753KDS
Part Number
106BA753KDS
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 75K OHM 10% 10W AXIAL
Data sheet
106BA753KDS.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
106BA753KDS
Comments
    106BA753KDS Specifications
    Series100
    RoHSRoHS
    FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
    Tolerance±10%
    Resistance75 kOhms
    CompositionCeramic
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)10W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.311" Dia x 6.126" L (7.90mm x 155.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 230°C