10NCF32RE
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
10NCF32RE
10NCF32RE
Part Number
10NCF32RE
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 32 OHM 1% 10W AXIAL
Data sheet
10NCF32RE.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
10NCF32RE
Comments
    10NCF32RE Specifications
    SeriesAxiohm
    RoHSRoHS
    FeaturesMoisture Resistant
    Tolerance±1%
    Resistance32 Ohms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)10W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.313" Dia x 1.563" L (7.95mm x 39.70mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±30ppm/°C