12FR090E
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
12FR090E
12FR090E
Part Number
12FR090E
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 0.09 OHM 1% 2W AXIAL
Data sheet
12FR090E.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
12FR090E
Comments
    12FR090E Specifications
    Series10
    RoHSRoHS
    FeaturesCurrent Sense, Non-Inductive
    Tolerance±1%
    Resistance90 mOhms
    CompositionMetal Element
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)2W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.094" Dia x 0.417" L (2.40mm x 10.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 275°C