13FR005E-B
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
13FR005E-B
13FR005E-B
Part Number
13FR005E-B
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 0.005 OHM 1% 3W AXIAL
Data sheet
13FR005E-B.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
13FR005E-B
Comments
    13FR005E-B Specifications
    Series10
    RoHSRoHS
    FeaturesCurrent Sense
    Tolerance±1%
    Resistance5 mOhms
    CompositionMetal Element
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)3W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.205" Dia x 0.571" L (5.20mm x 14.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 275°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±100ppm/°C