14AFR005E
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
14AFR005E
14AFR005E
Part Number
14AFR005E
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 0.005 OHM 1% 4W AXIAL
Data sheet
14AFR005E.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
14AFR005E
Comments
    14AFR005E Specifications
    Series14A
    RoHSRoHS
    FeaturesCurrent Sense
    Tolerance±1%
    Resistance5 mOhms
    CompositionMetal Element
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)4W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.252" Dia x 0.709" L (6.40mm x 18.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 275°C