14FPR050E
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
14FPR050E
14FPR050E
Part Number
14FPR050E
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 50M OHM 1% 4.5W AXIAL
Data sheet
14FPR050E.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
14FPR050E
Comments
    14FPR050E Specifications
    Series10
    RoHSRoHS
    FeaturesCurrent Sense, Non-Inductive
    Tolerance±1%
    Resistance50 mOhms
    CompositionMetal Element
    Part StatusObsolete
    Failure Rate-
    Power (Watts)4.5W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.335" Dia x 1.059" L (8.51mm x 26.90mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 200°C
    Number of Terminations4
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±50ppm/°C