14FPR060E
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
14FPR060E
14FPR060E
Part Number
14FPR060E
Description
RES 60M OHM 1% 4.5W AXIAL
Data sheet
14FPR060E.pdf
Delivery Services
14FPR060E
Comments
    14FPR060E Specifications
    FeaturesCurrent Sense, Non-Inductive
    Tolerance±1%
    Resistance60 mOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)4.5W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.335" Dia x 1.059" L (8.51mm x 26.90mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 200°C
    Number of Terminations4
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±50ppm/°C