15FR005-B
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
15FR005-B
15FR005-B
Part Number
15FR005-B
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 0.005 OHM 1% 5W AXIAL
Data sheet
15FR005-B.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
15FR005-B
Comments
    15FR005-B Specifications
    Series10
    RoHSRoHS
    FeaturesCurrent Sense
    Tolerance±1%
    Resistance5 mOhms
    CompositionMetal Element
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)5W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.331" Dia x 0.937" L (8.40mm x 23.80mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 275°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±100ppm/°C