15FR008E
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
15FR008E
15FR008E
Part Number
15FR008E
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 0.008 OHM 1% 5W AXIAL
Data sheet
15FR008E.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
15FR008E
Comments
    15FR008E Specifications
    Series10
    RoHSRoHS
    FeaturesCurrent Sense
    Tolerance±1%
    Resistance8 mOhms
    CompositionMetal Element
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)5W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.331" Dia x 0.937" L (8.40mm x 23.80mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 275°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±100ppm/°C