15FR060E
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
15FR060E
15FR060E
Part Number
15FR060E
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 0.06 OHM 1% 5W AXIAL
Data sheet
15FR060E.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
15FR060E
Comments
    15FR060E Specifications
    Series10
    RoHSRoHS
    FeaturesCurrent Sense
    Tolerance±1%
    Resistance60 mOhms
    CompositionMetal Element
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)5W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.343" Dia x 0.937" L (8.70mm x 23.80mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 275°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±50ppm/°C